Podolog dziecięcy 

Problemy stóp dotyczą również dzieci i młodzieży
Najczęstsze z nich to:

5

wrastające paznokcie,

5

onycholiza paznokci czyli odwarstwienie i oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska,

5

urazy mechaniczne paznokci (sport piłka nożna za ciasne obuwie),

5

paznokcie łuszczycowe,

5

odciski.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

  • Poinformować o planowanej wizycie i wyjaśnić po co tam się trzeba udać. Wyjaśnić jak będzie wyglądała taka wizyta. Dziecko powinno wiedzieć że podolog zajmuje się stopami. Powinno wiedzieć iż podolog będzie starał się mu pomóc.
  • Dobrze sprawdza się też zabranie ulubionej przytulanki na wizytę. Dziecko dobrze się będzie czuło ze swoją przytulanką.

  • Jeżeli podczas wizyty maluch się rozpłacze miły opanowany głos rodzica może załagodzić sytuacje bowiem życzliwość i wyrozumiałość ze strony dorosłych pomaga opanować strach i przywraca zachwiane poczucie bezpieczeństwa.
Profilaktyka stopy cukrzycowej

Wrastające paznokcie

Problem wrastania paznokci dotyczy dzieci a nawet niemowląt i nie jest to rzadka przypadłość. Schorzenie to bierze się z innych przyczyn niż u dorosłych. O ile wrastanie paznokci w wały paznokciowe u dorosłych związane jest z noszeniem niewłaściwego obuwia (buty na obcasach, noski w szpic). U dzieci głównym powodem wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe obcinanie. Wrastający paznokieć powstaje wtedy kiedy
płytka paznokciowa przerywa nienaruszalność wału okołopaznokciowego. Doprowadza to do powstania stanu zapalnego a następnie do wysięgu płynów ustrojowych i treści ropnej. Stan zapalny powoduje silne odczucia bólowe i może utrudniać dziecku chodzenie a
nawet stanie. Wrastanie paznokci na ogół dotyczy paluchów stóp.

Za główne przyczyny wrastania paznokci uważa się:

  • niewłaściwą pielęgnację paznokci i obcinanie ich zbyt krótko,
  • noszenie niewłaściwego obuwia na co dzień i obuwia sportowego,
  • częste urazy paluchów,
  • predyspozycje genetyczne.

U nastolatków płci męskiej wrastanie paznokci związane jest przede wszystkim z dużą aktywnością sportową noszeniem obuwia sportowego, oraz ciągłym narażeniem paluchów na urazy zwłaszcza w czasie uderzania i odbijania stopy wewnątrz buta, oraz nadepnięcia na palce stóp innych dzieci współuczestniczących w zabawach. Ważne jest też aby nie kupować dzieciom za dużych butów zwłaszcza sportowych bo wtedy właśnie dochodzi do systematycznych urazów stóp. Nie należy też dopuszczać do chodzenia w butach za małych bo ciągły ucisk na szybko rosnącą stopę może powodować wrośniecie paznokcia .U małych dzieci wrastanie paznokci jest związane z niewłaściwym obcinaniem paznokci. Dobrze się dzieje kiedy rodzice reagują na wrastające paznokcie u dzieci natychmiast po pojawieniu się pierwszych symptomów, czyli po zaobserwowaniu opuchlizny wału paznokciowego lub w przypadku poskarżenia się dziecka na ból w okolicach paznokci i stóp.

Onycholiza u dzieci i młodzieży

Onycholiza paznokci jest to odwarstwienie się płytki paznokciowej bądź jej części od łożyska. Proces odwarstwienia pytki rozpoczyna się od wolnego brzegu oraz przy wałach okołopaznokciowych. Płytka zmienia zabarwienie na białe bądź żółtawe. Onycholiza paznokci stwarza korzystny mikroklimat dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Często występuje po urazach mechanicznych, nieprawidłowo
dobranym obuwiu, urazach związanych z uprawianiem sportu np. piłka nożna , za ciasne obuwie lub zbyt wąskie obuwie sportowe lub trekingowe .Terapia paznokcia z onycholizą będzie wymagała dużej cierpliwości i dyscypliny podczas codziennych zabiegów. Terapie onycholizy należy rozpocząć od wyeliminowania czynników powodujących jej powstanie. Wizyty w gabinecie podologicznym powinny być systematyczne aż do zakończenia terapii.

PAZNOKCIE ŁUSZCZYCOWE dzieci i młodzieży

Łuszczycowe paznokcie wykazują wgłębienia często są pobruzdowane , zrogowaciałe, zgrubiałe, zmatowiałe, kruche i mają żółte zabarwienie płytki. Często występuje onycholiza paznokcia. Choroba może dotyczyć zarówno paznokci stóp i rąk. Ryzyko wzrasta u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów. Zmiany łuszczycowe w obrębie płytki paznokciowej współistnieją w 50% przypadkach u osób cierpiących na łuszczycę zwykłą oraz 90% przypadków osób chorych na łuszczycowe zapalnie stawów.

Działania podologa

W przypadku paznokci łuszczycowych podolog może w znacznym stopniu poprawić wygląd i kondycję paznokci. Działanie domowymi sposobami nie zawsze przynoszą efekty. Specjalista przeprowadza pedicure podologiczny. Może również przeprowadzić terapie onycholizy. Podolog poinformuje osobę chorą o sposobach pielęgnacji płytki paznokciowej. Preparaty muszą być staranie dobrane. Poprawa stanu paznokci może wystąpić po systematycznej pielęgnacji paznokci w gabinecie podologicznym i w domu.

kontakt

600 910 413, 668 468 417

Zadzwoń po więcej informacji

ul. Górska 133 (Ośrodek Zdrowia)

Bielsko-Biała (Straconka)